8 medali seniorów podczas 68. PZLA Halowych Mistrzostw Polski!

Lekkoatleci klubów z województwa kujawsko-pomorskiego wywalczyli 8 medali podczas 68. PZLA Halowych Mistrzostw Polski! Ten dorobek plasuje nas na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej wśród województw.

Pierwszy dzień zawodów rozpoczęli wieloboiści i wieloboistki. Przed południem na bieżni Areny Toruń pojawiły się panie rywalizujące na dystansie dwóch okrążeń. W czwartym biegu eliminacyjnym triumfowała Marika Popowicz-Drapała (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL), która wygrała z czasem 52.55 i wyprzedziła powracającą po kontuzji Igę Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz) – 53.48. W piątym biegu eliminacyjnym zwyciężyła koleżanka klubowa Igi, Kinga Gacka, która na mecie uzyskała wynik 53.46. Wszystkie trzy zawodniczki uzyskały awans do niedzielnego finału. Na dystansie dwukrotnie dłuższym awans do finału zapewnili sobie Patryk Sieradzki (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL), który wygrał bieg eliminacyjny z czasem 1:50.61 oraz Jakub Augustyniak (GKS Olimpia Grudziądz), który z czasem 1:51.47 awansował z ostatniej pozycji. Na eliminacjach swój udział w Halowych Mistrzostwach Polski zakończył Jędrzej Poczwardowski (MKL Toruń), który został sklasyfikowany na dwunastej pozycji. Do ścisłego finału trójskoku nie awansowała Anna Kłosińska (MKL Toruń). Jej najlepszy rezultat – 12,09 metra – pozwolił na zajęcie jedenastego miejsca w konkursie. W eliminacjach biegu na 60m zwyciężył Adrian Brzeziński (MKL Toruń), który finiszował z czasem 6.75. W skoku o tyczce zobaczyliśmy dwie reprezentantki CWZS Zawiszy Bydgoszcz SL – Victorię Kalittę oraz Valentynę Iakovenko. Wracająca po problemach zdrowotnych Kalitta zajęła siódme miejsce i wynikiem 4,00 metrów wyrównała swój rekord życiowy. Iakovenko została sklasyfikowana na dziesiątym miejscu z wynikiem 3,60 metra, co przełożyło się na trzecie miejsce w klasyfikacji do lat 23. W eliminacjach biegu na 60m przez płotki zobaczyliśmy m.in. Karolinę Kołeczek (GKS Olimpia Grudziądz), która z drugiego miejsca (8.34) awansowała finału. Awansu nie uzyskały zawodniczki CWZS Zawiszy Bydgoszcz SL – Julia Winogrodzka (8.83) i Paulina Rybka (9.13). Pierwszy medal dla naszego województwa wywalczył zawodnik gospodarzy, Adrian Brzeziński (MKL Toruń), który zajął drugie miejsce w finale biegu na 60m (6.66). Piąte miejsce w trójskoku zajął jego kolega klubowy Kacper Rudnik, który w najlepszej próbie uzyskał 14,72 metra. Tuż za podium zakończyła Halowe Mistrzostwa Polski Karolina Kołeczek, która w finale uzyskała czas 8.27. Bez awansu do finału biegu na 60m swój udział w mistrzostwach zakończyły Anna Rejchert z MKL-u Toruń (7.67) oraz Klaudia Adamek z CWZS Zawiszy Bydgoszcz SL (7.75).

W niedzielę pierwszy start zawodniczki z Kujaw i Pomorza zobaczyliśmy w eliminacjach biegu na 200m. Anna Rejchert (MKL Toruń) zajęła trzecie miejsce (24.89) i nie awansowała do finału. W biegu na 3000m na dwudziestym miejscu (8:56.81) został sklasyfikowany Kamil Szymaniak (MKL Toruń). Kolejny medal do dorobku województwa, a także klubu dołożyła Anna Matuszewicz (MKL Toruń), która z najlepszym wynikiem w sezonie (6,44 m) zdobyła złoty medal wśród seniorek, a także w klasyfikacji młodzieżowców. Anna Kłosińska (MKL Toruń) zajęła jedenaste miejsce z wynikiem 5,30 metra. Srebrnym medalistą Halowych Mistrzostw Polski został Patryk Sieradzki (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL), który w biegu na 800m ustanowił rekord życiowy 1:47.20 i uległ jedynie Mateuszowi Borkowskiemu. Jakub Augustyniak (GKS Olimpia Grudziądz) finiszował ósmy (1:51.31). Kolejne medale do dorobku klubów z województwa kujawsko-pomorskiego dołożyły sprinterki rywalizujące na dystansie 400m. Marika Popowicz-Drapała została złotą medalistką biegu na 400m z rekordem życiowym i rekordem świata masters 51.87, Kinga Gacka zajęła trzecie miejsce (rekord życiowy 52.78), a Iga Baumgart-Witan uplasowała się na czwartym miejscu (53.06). Drugi medal do swojego dorobku dołożył Adrian Brzeziński, który osiągnął najlepszy wynik w życiu w skoku w dal 7,76 m i zajął pierwsze miejsce. Złoty medal wywalczył także Norbert Kobielski (MKS Inowrocław), który w skoku wzwyż pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2,22 m. Drugie miejsce wśród seniorów, a pierwsze w kategorii do lat 23, zajął Mateusz Kołodziejski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) z wynikiem 2,18 m. Trzeci wśród młodzieżowców był Cezar Sidya (GKS Olimpia Grudziądz) – 2,10 m. Ostatnią konkurencją, w której zobaczyliśmy reprezentantów klubów województwa kujawsko-pomorskiego była rywalizacja sztafet 4x200m kobiet. W klasyfikacji zbiorczej czwarte miejsce zajął BKS Bydgoszcz (Kinga Gacka, Leonia Topczewska, Julia Mirecka, Maja Zbielska), a MKL Toruń (Anna Rejchert, Zuzanna Hulisz, Anna Kłosińska, Anna Matuszewicz) uplasował się na dziewiątym miejscu z czasem 1:42.16.